Sağlık İçin Yüzme

Sağlık İçin Yüzme

Sağlık İçin Yüzme

Bireysel olarak yapılan ve vücudumuzdaki bütün kasları aynı anda harekete geçiren yüzme sporu, sağlık için en faydalı sporlardan birisidir. Bu bakımdan sağlık için yüzme sporu sıkça tavsiye edilmektedir. Yüzme esnasında sırt, kol, bel, omuz, karın ve bacak kasları aynı anda çalıştığı için; sağlık açısından ciddi faydalar elde edilir.

Sağlık İçin Yüzme

Sağlık İçin Yüzme

Yüzmenin Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Yüzme sporu vücut içerisinde genel bir rahatlama hali yaratır. Özellikle yaşadığınız fiziksel sorunlar dolayısıyla yüzme sporuna sıkça başvurabilir ve organları rehabilite edebilirsiniz. Yüzme sırasında bütün kas ve dokular harekete geçtiği için, vücut sağlığı korunur ve günlük enerjiniz üst düzeye çıkar. Özellikle bel ve sırt ağrılarıyla sıkça uğraşan kişiler, yüzme sporuna sıkça başvurabilir. Böylece doğal bir şekilde bu bölgelere etki edilir ve kısa sürede belirgin sonuçlar elde edilir.

Yüzme Kursu

Yüzme Kursu

Yüzmek Zayıflatır mı?

Yüzme Kursu Vücuttaki fazla yağlardan kurtulmak için uygulanabilecek en etkili spor, yüzmedir. Bedensel ve bölgesel olarak yağlardan kurtulmak için yüzme sporuna günlük olarak belirli bir vakit ayırabilir, fazla kiloları yok edebilirsiniz. Yüzme sırasında tüm kaslar güçlü şekilde hareket ettiği için yağ yakımı maksimum düzeyde olur ve aynı zamanda bacak ve göğüs kaslarında sıkılaşma görülür. Fit bir görüntüde kalarak zayıflamak isteyen kişiler bu bakımdan yüzme sporunu kullanabilir.

Yetişkin Yüzme Dersi

Yetişkin Yüzme Dersi

Hamilelikte Yüzme Faydalı mıdır?

Gebelik döneminde yaşanan yoğun bel ve sırt ağrılarından kurtulmanın en etkili yolu yüzmedir. Bu bakımdan anne adaylarına belirli program dahilinde yüzme sporu sıkça önerilir. Ancak hamile kadınların yapacağı yüzme sporunun temposu oldukça düşük olmalı ve maksimum 30 dakika olmalıdır. Hafif tempoda yapacağınız yüzme, bel ağrılarını yok eder ve kusma gibi şikayetleri minimum düzeye indirir. Ayrıca yüzmeye başlamadan önce mutlaka 3-5 dakika kadar ısınma hareketleri yapmak gerekmektedir.

Yüzmeyi Öğrenmeyen Kalmasın

Yüzmeyi Öğrenmeyen Kalmasın

Yüzmenin Sağlığa Olumsuz Etkisi Var mıdır?

Genel sağlık durumunuzu ihlal etmediğiniz sürece yüzme sporunun hiçbir şekilde olumsuz etkisinden söz edilemez. Devam eden ağır dereceli bir hastalığı olan kişilerin mutlaka doktor gözetiminde yüzmesi gerekiyor. Ayrıca yüzme esnasında yoğun bir enerji sarfiyatı olacağı için, süresi çok fazla uzun tutmamak da gerekmektedir. Yüzme sporu her zaman için belirli program dahilinde zaman kısıtlaması yapılarak uygulanmalıdır.

Katie Ledecky Rekora Doymuyor

Katie Ledecky Rekora Doymuyor

Katie Ledecky Rekora Doymuyor

Katie Ledecky Rekora Doymuyor : OLİMPİYAT şampiyonu yüzücü Katie Ledecky, Texas’ta düzenlenen yarışta bir kez daha dünya rekoru kırdı. ABD’li sporcu böylece kendi rekorunu 2.86 saniye geliştirmiş oldu. 2012’de Londra’da düzenlenen Olimpiyat Oyunları‘nda, henüz 15 yaşındayken altın madalyaya ulaşan Ledecky, 8:11.00 yüzerek rekorunu yaklaşık 3 saniye geliştirdi. Ledecky, geçen yıl dünya şampiyonasında 8:13.86’lık derece yapmıştı.

Read more

Yüzmenin Türkiyedeki Yeri

Yüzmenin Türkiyedeki Yeri

Yüzmenin Türkiyedeki Yeri

Yüzmenin Türkiyedeki Yeri : Yüzme sporunda, Türklerin daha Orta Asya’dan göç etmeden oradaki nehirlerde ve göllerde yüzdükleri, bilinen bir gerçektir. Londra’daki British Museum’da bulunan bir kabartmada, Uygur Türkleri’nin bugünkü kulaç sitilini bildikleri görülmektedir. Asur-Babiller’in de yüzme sporuyla uğraştıklarına ilişkin belgeler vardır. M.Ö. VIII. yüzyıla ait olduğu sanılan bir Asur kabartmasında, düşman oklarından kaçan Asur savaşçılarının yüzerek karşı kıyıya çıktıkları görülmektedir.

Read more

Bebekler için Yüzme Kursu

Bebekler için Yüzme Kursu

Bebekler için Yüzme Kursu

Bebekler için Yüzme Kursu : Bebekler için yüzme fiziksel, sosyal ve ruhsal gelişimlerine ciddi oranda katkı sağlar. Bebeklerimiz fiziksel gelişiminde yüksek rol oynayan kas sisteminin gelişiminde yüzmenin etkisi oldukça büyüktür özel yüzme dersi ile bebeklerimiz için yüzme dersi vermekteyiz.İster sitenizde ister bizim havuzumuzda bire bir özel yüzme kursu vermekteyiz.

Read more

Yüzmenin Tarihçesi

Yüzmenin Tarihçesi

Yüzmenin Tarihçesi

Yüzmenin Tarihçesi : İnsanoğlunun yüzme ile tanışmasının tarihi tam olarak bilinmiyor. Çünkü yüzme ile spor olarak değil yaşam için ihtiyaç olarak tanışan insanoğlunun, M.Ö. 9000 yıllarında yüzdüğü Libya’da bulunan tarihi bir mağaranın duvarındaki resminden anlaşılıyor. Büyük İskender’in ve Julius Sezar’ın dönemlerinde iyi birer yüzücü olduğu tahmin edilirken Platonun ‘yüzemeyenler eğitimde zayıf kalırlar’ dediği biliniyor.

Read more

Şahika Ercümenden Yeni Rekor

Şahika Ercümenden Yeni Rekor

Şahika Ercümenden Yeni Rekor

Şahika Ercümenden Yeni Rekor : Milli sporcu Şahika Ercümen, Kaş ilçesinde “değişken ağırlık ip destekli paletsiz dalış” alanında 91 metre derinliğe inerek yeni dünya rekorunun sahibi oldu.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Sualtı Sporları Kulübü (SAS) üyesi Ercümen, rekor denemesini yapacağı Hidayet Koyu’nda önce ısınma ve esneme hareketleri yaptı.

Read more