SU ÜSTÜNDE NASIL KALABİLİRİM

Su Üstünde Nasıl Kalabilirim;

Su Üstünde Nasıl kalabilirim diye düşünenlere ve su üstünde kalamayan bazı tavsiyeler sunmak istiyorum. Amaç burada suya karşı direnç değil uyumlu hareket etmek gerektiğini belirtmek isterim. Yapılan araştırma ve tecrübeleri sizlere aktarmak isterim.

Yüzerken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?
Yüzerken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

KURBAĞALAMA HAREKETİNİ BAŞ DIŞARIDA TUTARAK SUDA KALABİLİRSİNİZ

Yüzme Kursu çalışmalarında en çok öğrenilmesi gerekirken kullanılacak tekniktir. Suda durmayı çözdüğünüzde artık yüzme probleminin yarısını aşmış olursunuz. Bu harekette önce duvarı tutarak kurbağalama ayak çalışmalısınız. Bu hareketi yüzme tahtası ile tekrar edin. Sonra işin kol hareketlerine kalıyor. Kollar ve eller birleşik ileri doğru uzanarak dışa doğru suyu çekip tekrar birleştirin. Pratik yaparken başınız suya oldukça yakın olsun sakın su üstüne çıkmaya çalışmayın.

Yüzmeyi Öğrenmeyen Kalmasın
Yüzmeyi Öğrenmeyen Kalmasın

YAPILAN HATALAR NELERDİR

Yüzmeyi yeni öğrenenlerin en çok yaptığı hata suya dikey durmaya çalışmaktır. Fizik kurallarına göre suyun kaldırma kuvvetinden yararlanmak için paralel olmalıyız. Aslında su üzerinde durmanın ne kadar kolay olduğunu durmaya başladığınızda anlayacaksınız. İyi bir anlatım ile görsel ve video olarak anlatmak daha faydalıdır. Suya batmak aslında oldukça zordur bunu örneklemek gerekirse Özel Yüzme Dersi size suya batın dersek asla batmayacak, yada su altından bir nesne çıkartmanız istendiğinde çıkartmak yada suya dalmak oldukça zor olacağını kendiniz test edebilirsiniz. İşte bunu algılamak için antrenör ile deneme yapabilirsiniz.

Kadikoy Çocuklara Özel Yüzme Dersi
Kadikoy Çocuklara Özel Yüzme Dersi

KOLLAR VE BACAKLAR UYUMLU HAREKET ETMELİ

Kollar ve bacakları uyumlu bir senkron ile hareket ettirerek ve egzersizlerini yerinde yapmarak çok basit olduğunu göreceksiniz. Yüzme çalışmasında avuçlarımız ile suyu dıştan içe içten dışa süpürme yapmalısınız. Köpekleme olarak ayaklarınızı itip çekerek ve kollarınızla suyu kendinize çekerek suda durma çalışması yapabilirsiniz. Suya kendinizi sıkmadan rahat bıraktığınızda hareket daha kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir