Yüzerken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Yüzerken vücudumuzun suya paralel ve yüzümüzün de aşağıya bakıyor olması gerekir. Eğer yüzme kursu pozisyonunuz bu şekilde değilse, bacaklar suya daha çok batar, aerodinamik(suda kayganlık) yapınız bozulur ve suyun içinde daha az sürtünmeyle karşılaşmak için çok daha fazla kuvvete ihtiyaç duyarsınız ve dolayısıyla daha çok yorulursunuz.

Başınızı çok fazla sudan çıkarmamakta fayda vardır, çünkü nefes alırken aerodinamik(suda kayganlık) yapıyı bozarsınız.

Yüzerken özel yüzme dersi alırken vücudunuzun sağa sola fazla yalpalaması veya suyun içine girip çıkması, suda kaymanızı olumsuz yönde etkileyebilecek hareketlerdir ve vücudunuzun bu tip dalgalanmalar yapmasından kaçınmalısınız. Kısacası suyun yüzeyinde olabildiğince düz olursanız ki hızla ilerleyebilirsiniz.

Kulaç atarken kısa kulaçlar yerine, yetişkin yüzme kursu alırken veya çocuk yüzme kursu aldırırken çocuklarınıza uzanarak kulaç atıp, yeterince güçlü bir şekilde çektikten sonra çekiş fazını tamamlayarak çıkarmalısınız. Kısa kulaç atıp, çekiş fazı bitmeden çıkardığınız takdirde yeterince hızlı gidemezsiniz.

Suyu kulaçlarınızla iyi çekmelisiniz aynı zamanda ayaklarınızıda iyice çalıştırmanız gerekir.Ayaklarla vuruş yaparak vücudunuzu itmesini sağladığınızda akıcı bir yüzme stiline sahip olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir